Świątynia Lotosu

Jedną z najbardziej wyjątkowych budowli świata jest Świątynia Lotosu, znajdująca się w Indiach. Ta ogromna świątynia bahaistyczna została nazwana Świątynią Lotosu ze względu na swój charakterystyczny kształt.

Budowla ta zlokalizowana jest w mieście Delhi, tuż obok rzeki Jamuny. Prace nad Świątynią Lotosu zakończyły się w 1986 roku.

Do budynku mogą wchodzić wszyscy ludzie, niezależnie od swego wyznania. We wnętrzu świątyni trudno odnaleźć jakiekolwiek symbole związane z religią, oprócz paru ksiąg bahaizmu.

W świątyni nie odbywają się żadne nabożeństwa ani inne rytuały religijne. Główna sala modlitw wypełniona jest zawsze całkowitą ciszą, która sprzyja modlitwie oraz medytacjom.

Świątynia Lotosu ma czterdzieści metrów wysokości, a jej kształt oczywiście inspirowany jest kwiatem o tej samej nazwie. Lotos w kulturze indyjskiej stanowi bowiem ważny symbol – pokoju, miłości, czystości i nieśmiertelności.

Bez wątpienia, Świątynię Lotosu warto zobaczyć na własne oczy. W tego też powodu, co roku budowlę tę przyjeżdża oglądać około cztery miliony turystów.