Specjalny samochód podczas wyścigów formuły 1

Nie byłoby wyścigów formuły 1 nie tylko bez popularnych bolidów i nieustraszonych, utalentowanych kierowców. To także nie tylko mechanicy i całe zespoły, dbające o stan bolidów.

Ważną rolę podczas wyścigów pełni także mniej znany „safety car”. Safety car to w tłumaczeniu na język polski po prostu samochód bezpieczeństwa.

Jak sama nazwa wskazuje, jego główną rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom wyścigu. Jego zadania to ograniczanie do określonej normy prędkości bolidów znajdujących się na torze.

Gdy się pojawia, obsługa toru sygnalizuje ten fakt żółtymi flagami. Samochód bezpieczeństwa pojawia się jednak na torze tylko w nieoczekiwanych sytuacjach, na przykład po zderzeniu dwóch bolidów, czy kontakcie jednego z bolidów z ogrodzeniem, a także w przypadku nieoczekiwanej zmiany pogody.

Zdarzają się jednak wyścigi, kiedy Safety Car w ogóle nie jest potrzebny i nie wjeżdża na tor. Nie zmienia to jednak faktu, że rolę tego pojazdu w wyścigach Formuły 1 po prostu trzeba docenić.