Rodzaje pochylni dla niepełnosprawnych

pracownia architektoniczna poznań

Pochylnie to rodzaje podjazdów, które znacznie ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym. To właśnie dzięki nim mogą się dostawać do środku budynku, do którego prowadzą schody. Ze względu na konstrukcję da się je podzielić na trzy rodzaje. Stosuje się je w zależności od tego, co pasuje do danego budynku i ogólnej aranżacji okolicy.

Pierwsza z możliwości to pochylnia drewniana. Wówczas ich powierzchnię przygotowuje się z desek. Należy je uprzednio zaimpregnować odpowiednimi środkami, dzięki czemu uniknie się niebezpiecznego w skutkach ślizgania kół wózków po różnego typu opadach. Druga konstrukcja to podjazd betonowy, który musi być związany z gruntem (nie składa się).

Jego powierzchnię pokrywa się zwykle materiałami antypoślizgowymi, które są dodatkowo fakturowane. Zwykle wybiera się wówczas zewnętrzną terakotę antypoślizgową, kamień naturalny bądź kostkę brukową, którą montuje się bezspoinowo. Ostatni rodzaj pochylni to pochylnia stalowa. Aby umożliwić spływanie wszelkich opadów, jej powierzchnię pokrywa kratownica.

Z tego powodu na wierzchu nie osadzają się też liście ani żadne odpady, które mogłyby utrudniać jazdę kołom wózka inwalidzkiego.